Medicine

Kto nie powinien szczepić się na grypę?

powinien szczepić się na grypę

Wkraczając w sezon grypowy, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przypomina nam, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania infekcji i jej powikłaniom. Chociaż szczepionka nie zapobiega wszystkim przypadkom grypy, każdego roku chroni miliony Amerykanów przed poważnymi chorobami, a nawet śmiercią.

CDC zaleca, aby wszystkie osoby w wieku 6 miesięcy i starsze zaszczepiły się przeciwko grypie. To najlepszy sposób, aby uniknąć nieszczęść związanych z kilkoma dniami w łóżku lub wizytą w szpitalu i pomóc osobom w Twoim otoczeniu. Do grup najbardziej narażonych na poważne problemy związane z grypą, takie jak zapalenie płuc i astma, zaliczają się małe dzieci i niemowlęta, dorośli powyżej 65. roku życia, osoby w ciąży oraz osoby cierpiące na określone schorzenia, takie jak choroby serca, cukrzyca i astma.

kiedy szczepić się na grypę

Ponieważ grypa jest bardzo zaraźliwa, zaszczepienie się jest również dobrym pomysłem w przypadku osób mieszkających z osobą chorą lub o obniżonej odporności, na przykład osób żyjących z HIV/AIDS. Dzieje się tak dlatego, że wirus przenosi się poprzez bliski kontakt, taki jak dotykanie tej samej powierzchni lub dzielenie się przyborami kuchennymi.

Kto nie powinien szczepić się na grypę?

W przypadku tegorocznej szczepionki CDC zaleca standardową inaktywowaną szczepionkę przeciw grypie dla osób w wieku 18 lat i więcej, rekombinowaną szczepionkę przeciw grypie dla osób w wieku 19 lat i starszych oraz inaktywowaną szczepionkę przeciw grypie z adiuwantem lub dużą dawką dla osób w wieku 65 lat i starszych. Dla tych, którzy nie chcą igły, dostępna jest szczepionka w postaci aerozolu do nosa, zwana FluMist.

Osoby należące do grupy wysokiego ryzyka powikłań grypy powinny wkrótce zaszczepić się, ponieważ szczepionka zaczyna działać po kilku tygodniach. Jest to szczególnie ważne dla rodziców i opiekunów małych dzieci lub osób cierpiących na choroby przewlekłe. „Muszą zostać zaszczepieni, zanim zacznie się rozprzestrzeniać grypa oraz przed spotkaniami rodzinnymi, planami podróży lub innymi zajęciami, w których biorą udział” – mówi dr Schaffner.

Należy wiedzieć, że chociaż szczepionka przeciw grypie zawiera białko jaja, nie jest szkodliwa dla osób uczulonych na jaja. CDC zaleca, aby osoby z ciężką alergią na jaja porozmawiały ze swoim lekarzem, ale prawdopodobnie będą mogły przyjąć szczepionkę.

Każda osoba pracująca w placówce opieki zdrowotnej powinna również zaszczepić się na grypę, ponieważ w takich placówkach choroba jest wysoce zaraźliwa. Dotyczy to lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, a także personelu biurowego, dietetycznego, sprzątającego, pralniczego, ochroniarskiego, konserwacyjnego i innego personelu niezwiązanego bezpośrednio z opieką nad pacjentem. Obejmuje także studentów i stażystów oraz personel niekliniczny, taki jak menedżerowie, kierownicy i inni pracownicy niebędący pracownikami służby zdrowia.

Nie obejmuje to jednak ochotników, którzy nie powinni otrzymać szczepionki, ponieważ nie można oczekiwać od nich ochrony pacjentów. CDC zaleca, aby zaszczepić je przeciwko grypie w inny sposób, w tym poprzez regularne mycie rąk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *